تجمعات شاگردان محمدعلی طاهری در تهران و شهرستانها

تجمعات شاگردان محمدعلی طاهری در تهران و شهرستانها

موج تازه تجمعات شاگردان محمدعلی طاهری در تهران و شهرستانها

پس از ضرب و شتم و بازداشت و سرکوب گردهمایی های مدنی و آرام در مقابل بیمارستان بقیه الله تهران ، تجمعات مسالمت آمیز شاگردان محمدعلی طاهری به نقاط تازه ای از پایتخت و شهرهای دیگر کشیده شد

✍ به گزارش ندا، نهضت دفاع از حقوق بشر، جمعه و شنبه ۱۴ و ۱۵ آبان ماه ۹۵ در آستانه ۴۰ مین روز اعتصاب غذای محمدعلی طاهری، شاگردان این زندانی عقیدتی، به شکل سراسری دست به تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز زدند.

تا لحظه دریافت این گزارش علاوه بر نقاط جدیدی در تهران، شهرهای مشهد، تبریز، شیراز، کرمانشاه، گرگان، اصفهان، کرج و رودهن نیز به این تجمعات اعتراضی پیوسته اند.

تا لحظه مخابره این خبر از دستگیری و ضرب و شتم شرکت کنندگان در این تجمعات گزارشی دریافت نشده است.

این گردهمایی های مدنی در اعتراض به سکوت مقامات مسول، انفعال قوه قضاییه ایران و قانون شکنی نهادهای امنیتی به ویژه قرارگاه ثاراله سپاه پاسداران درباره محمدعلی طاهری و سایر زندانیان عقیدتی و سیاسی صورت می گیرد.

شرکت کنندگان در این تجمعات با در دست داشتن نوشته، پلاکارد و پوسترهایی از زندانیان سیاسی و عقیدتی، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط آنها شدند.

تصاویر زندانیانی مانند نرگس محمدی، عیسی سحرخیز، عبدالفتاح سلطانی، آرش صادقی، گلرخ ایرایی، یاشار سلطانی و اسماعیل عبدی در کنار تصاویر محمدعلی طاهری از نکات قابل توجه برخی از این گردهمایی ها بود.

به نظر می رسد نوشته های حقوق بشری و خواندن بیانه هایی مبنی بر دفاع از حقوق بشر در این تجمعات اعتراضی بیانگر عملی شدن بخشی از دغدغه های بنیانگذار عرفان حلقه درباره حقوق بشر است و نمودی بیرونی و اجتماعی از اندیشه ها و آموزه های محمدعلی طاهری به شمار می رود.

محمدعلی طاهری در پی نگارش نامه ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در زندان اوین و نیز در بهار سال ۹۲ به طور رسمی اعلام کرد که نهضت دفاع از حقوق بشر را در داخل زندان پایه گذاری کرده است.

برائت از کلیه اتهامات وارده و قرار منع تعقیب محمدعلی طاهری در تیرماه سال جاری از سوی دستگاه قضایی صادر شده است با این حال قرارگاه ثاراله سپاه به شکل غیرقانونی مانع از آزادی این زندانی عقیدتی و سیاسی است.

آقای طاهری در اعتراض به این برخوردهای فراقانونی برای شانزدهمین بار دست به اعتصاب غذای زده است.

ماه گذشته بازجویان سپاه در بند دو الف زندان اوین به منظور پایان دادن به اعتصاب غذای این اندیشمند زندانی و اخذ اعترافات اجباری او را مورد ضرب و شتم قراردادند که در اثر آن آقای طاهری به حالت کما فرو رفت و در بیمارستان بقیه الله تهران بستری شد و از آن زمان تا کنون هیچ گونه خبری از وضعیت سلامتی او در دست نیست

سپاه پاسداران اقدام به بایکوت خبری کامل درباره این معلم معنوی نموده است.

شاگردان محمدعلی طاهری و فعالان حقوق بشر عرفان حلقه برای اطلاع از وضع معلم خویش روزها در مقابل بیمارستان بقیه الله تهران با گل و شیرینی در سکوت، تجمع می کردند که به وسیله نیروهای لباس شخصی قرارگاه ثاراله و یگان های ویژه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و تعدادی از آنان بازداشت شدند.

برگزاری تجمعات در نقاط جدیدی از تهران و سایر شهرها، حکایت از تبدیل شدن این تجمعات مدنی به مطالبات سراسری حقوق بشری دارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا